Laboratorium domowe, czyli jak zrobić krem, mydło i powidło

Emulgatory

Emulgatory są konieczne do uzyskania emulsji. Łączą ze sobą wodę i tłuszcz. Od emulgatora zależy czy uzyskana emulsja ma postać O/W (olej w wodzie) czy W/O (woda w oleju). Tegomuls czy lamecreme to niemieckie nazwy handlowe, w Polsce emulgatory mają wiele różnych nazw nadawanych im przez poszczególnych dystrybutorów. W większości nazw emulgatorów posluguję się na tej stronie nazwami niemieckimi, ponieważ są one tam ujednolicone, ale aby rozpoznać jednoznacznie daną substancję należy brać pod uwagę jej miedzynarodową nazwę w nomenklaturze INCI.
Na tej stronie przedstawiam tylko emulgatory, które nie są szkodliwe dla skóry i całego organizmu oraz są uznane i stosowane w kosmetyce naturalnej.

Tegomuls:

INCI: Glyceryl Stearate SE lub Hydrogenated Palm Glyceride
Pochodzenie: rózne źródła (zwierzęce, roślinne)
Wygląd: Gruboziarnisty proszek, roztapia się w temperaturze ok. 50-55?C.
Koncentracja w produkcie: 2-15%
Typ emulsji: Olej w wodzie, forma mieszana w emulsji zawierajacej powyzej 50% tluszczu.
Charakterystyka: Jest to substancja zawierająca głównie monoglicerydy. Przy użyciu tegomulsa uzyskuje się lekkie, nietłuste kremy odpowiednie dla cery tłustej, trądzikowej i mieszanej. Tegomuls charakteryzuje się dużą siłą emulgujacą, do 50 ml kremu potrzeba ok. 2-3g tegomulsa. Kremy z tegomulsem są matowe, łatwo wchłaniane przez skórę. Tegomus umożliwia uzyskanie emulsji z niewielką ilością tłuszczu (15-18%). Niestety tegomuls traci swoją silę emulgująćą przy sporządzaniu kremu z kwaśną fazą wodną. Można temu zapobiec mieszając tegomuls y innym emulgatorem, np. z lamecreme. Tegomuls jest równiez używany w przemyśle spożywczym do wyrobu ciastek, biszkoptów czy lodów.


Lamecreme:

INCI: Glyceryl Stearate, Glyceryl Stearate Citrate
Pochodzenie: roślinne
Wygląd: Woskopodobne małe pastylki, roztapia się w temperaturze ok. 55-60°C.
Koncentracja w produkcie: 5-10%
Typ emulsji: Olej w wodzie lub forma mieszana w emulsji zawierającej powyżej 50% tłuszczu.
Charakterystyka: Zawiera monoglicerydy i diglicerydy tłuszczy spożywczych i estrów kwasku cytrynowego. Lamecreme jest używany do produkcji kremów cięższych, tłustszych. Nadaje się bardzo dobrze do kremów na noc lub dla skóry suchej, dojrzałej. W przeciwieństwie do tegomulsa lamecreme nie traci swojej siły emulgującej, gdy faza tłuszczowa ma kwaśne PH. Aby uzyskać krem lekki, ale z mocznikiem czy kwasem askorbinowym w fazie wodnej, można zmieszać tegomuls i lamecreme w proporcji 1:1.
. Lamecreme jest również emulgatorem spożywczym.


Emulsan:

INCI: Metyl Glucose Sesquistearate
Pochodzenie: roślinne
Wygląd: Jasnożółte małe pastylki, roztapiając się nie tworzą przezroczystej cieczy, ale metną i nieprzezroczystą.
Koncentracja w produkcie: 3-8%
Typ emulsji: Woda w oleju
Charakterystyka:Bardzo łagodny emulgator. Tworzy stabilne emulsje typu woda w oleju. Jest bardzo dobrze znoszony przez skórę. Nadaje się na emulsje do skóry wrażliwej, suchej, dojrzałej czy starzejącej się, gdyż pełni nie tylko rolę emulgatora, jest również substancją czynną o działaniu nawilżającym. Emulsja pozostawia na skórze delikatny film ochronny. Łagodzi drażniące działanie innych składników emulsji. Nie wywołuje alergii. Emulsja z emulsanem twardnieje dopiero kilka godzin po zrobieniu kremu.


Confonder:

INCI: Sucrose Distearate
Pochodzenie: roślinne
Wygląd: Miałki, beżowy proszek
Koncentracja w produkcie: 3-6%
Typ emulsji: Olej w wodzie
Charakterystyka: Nie roztapia się do przezroczystej cieczy zlko zostaja w niej małe grudki. Te grudki w roztopionym confonderze znikają po dodaniu fazy wodnej podczas robienia emulsji. Nie powinno się go podrzewać do temepratury wyższej niż 70°C, gdyż może stracić cześć swoich emulgujących właściwości i w kremie bedą grudki.

Aktualizacja 03.04.2006