Laboratorium domowe, czyli jak zrobić krem, mydło i powidło

Oleje schnace

Olej słonecznikowy:

INCI: Helianthus Annuus
Wyęmienicie nadaje się do robienia kremów lekkich i łatwo wchłaniających się dla cery tłustej, zanieczyszczonej i mieszanej. Zawiera lecytynę, witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Stosuje się go do kremów, olejków kąpielowych, olejków do ciała oraz kosmetyków chroniących skóre przed promieniami słonecznymi.
Koncentracja w kosmetyku do 100%.

Olej z krokosza barwierskiego:

INCI: Carthamus Tinctorius
Bardzo popularny olej spożywczy w Niemczech i innych krajach europejskich (Distelöl, Safflower Oil). Może dotrze wkrótce równiez do Polski. Moim zdaniem najlepszy olej do robienia kremów dla cery tłustej, mieszanej, trądzikowej i wrażliwej. Zastosowanie znajduje w emulsjach i olejkach do ciała i twarzy. Jest najbardziej matującym olejem z wszystkich olejów, które wypróbowałam.
Koncentracja w kosmetyku do 100%.

Olej z dzikiej róży:

INCI: Rosa mosqueta
Znajduje zastosowanie w olejkach i emulsjach dla cery wrażliwej, spalonej słońcem, wysuszonej, starzejacej się, z tendencją do pękania naczynek krwionośnych. wykazuje działanie przeciwłuszczycowe, przeciwzmarszczkowe, przeciwtrądzikowe. Wzmacnia sciany komórkowe i elastyczność skóry i włosów. Działa antybakteryjnie, reguluje pracę gruczołów łojowych. Mimo, że jest to olej schnący, jest polecany również dla cery suchej.
Koncentracja w kosmetyku: 10-60%.

Olej z konopii:

INCI: Cannabis sativa
Olej zawiera wiele witamin i składników mineralnych. Jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym o faktorze około 3-4 Znajduje zastosowanie w olejkach i kremach do cery tłustej i trądzikowej, pozytywnie wpływa na stany zapalne. Przyspiesza regeneracje komórek i wzmacnia odporność skóry. Dobrze się rozsmarowuje, ma działanie tonizujace i jest łatwo wchłaniany przez skórę.
Koncentracja w kosmetyku około 10%.

Olej lniany:

INCI: Linum usitatissiumum
Stosowany w olejkach do ciała i skóry, a także w olejkach leczniczych do cery tłustej, trądzikowej i skłonnej do zapaleń. Działa leczniczo na rany i pękniecia skóry. Działa przeciwzapalnie i regenerująco. Działa wysuszająco na skórę, dlatego powinno się mieszać olej lniany z innym olejem bazowym.
Koncentracja w kosmetyku do 50%.

Olej z nasion wiesiołka:

INCI: Oenothera biennis
Mimo, że to olej schnący, znajduje zastosowanie nie tylko w emulsjach i olejach do cery tłustej, trądzikowej i skłonnej do wyprysków, ale dzięki swoim właściwościom, nadaje się również do cery dojrzałej, suchej, łuszczącej się i wrażliwej. Pomaga również w leczeniu łuszczycy i dermatoz. Działa przeciwzmarszczkowo, regenerująco, nawilżająco, przeciwświądowo, jest wymiataczem wolnych rodników tlenowych, poprawia elastyczność i jędrność skóry, reguluje wydzielanie się sebum.
Koncentracja w kosmetyku do 10-30%.

Olej z rokitnika zwyczajnego:

INCI: Hippophae rhamnoides
Zawiera, witaminę E, flawonoidy, a także karotynoidy i beta-karotyn. Temu ostatniemu zawdzięcza swój pomarańczowy kolor. Znajduje zastosowanie w olejkach do twarzy i do ciała. Stosuje się go w kosmetykach do cery suchej, dojrzałej, popękanej, spalonej słońcem i wrażliwej. Wykazuje działanie regenerujące i ochronne.
Koncentracja w kosmetyku do 1-3%. Farbuje ubranie.

Olej z czarnuszki siewnej (z czarnego kminku):

INCI: Hippophae rhamnoides
Stosuje się go w olejkach przeciwko alergii, dermatozom, zapaleniom skóry, grzybicy skóry, trądzikowi. Ma intensywny zapach. W aromaterapii wykazuje działanie przeciwko chorobom oskrzeli, kaszlowi i przeziębieniom. Działa przeciwzapalnie i regulująco na układ immunologiczny.
Koncentracja w kosmetyku do 5-40%.

Olej sojowy:

INCI: Glycine soja
Stosuje się go w olejkach do ciała, do kąpieli i w emulsjach. Głównie do cery tłustej, mieszanej, ze skłonnościami do łojotoku, do cery zanieczyszczonej. Jest dobrze wchłaniany przez skórę i chroni ją przed utratą wilgotności. Olej sojowy nie powiniem być podgrzewany do temperatury wyższej niż 65°C.
Koncentracja w kosmetyku do 100%.

Olej z ogórecznika:

INCI: Borago officinalis
Stosuje się w kosmetykach do cery bardzo suchej, popękanej, wrażliwej i łuszczącej się, w przypadkach łuszczycy, dermatoz, w kremach przeciwzmarszczkowych. Działa regenerująco na skórę, reguluje jej nawilżanie, łagodzi świąd, chroni przed wolnymi rodnikami. Oleju z ogorecznika nie wolno podgrzewać. Dodaje się go do już gotowych kremów, jako substancje aktywna.
Koncentracja w kosmetyku do 2-30%.

Olej z pestek winogron:

INCI: Vitis Vinifera
Wyśmienicie nadaje się do robienia kremów lekkich i łatwo wchłaniających się dla cery tłustej, zanieczyszczonej i mieszanej. Można go stosować również do olejków do ciała i do masażu Ma działanie tonizujące i jest dobrze wchłaniany przez skórę.
Koncentracja w kosmetyku do 100%.

Olej z orzecha włoskiego:

INCI: Junglans regia
Zawiera witaminy A, B i E. Jest stosowany do olejków do ciała do cery tłustej, mieszanej, skłonnej do przetłuszczania się. Jest lekki i dobrze wchłaniany przez skóre. Nie powinno się go podgrzewać do wysokiej temperatury.
Koncentracja w kosmetyku do 100%.

Olej z kiełków pszenicy:

INCI: Triticum aestivum
Jest stosowany w kosmetykach do cery suchej i dojrzałej, a także do cery mieszanej. używany jest również do suchych i lamliwych włosów. Działa ujedrniajaco i opoznia starzenie się skóry. Mimo, że jest to olej schnący, nie jest polecany do cery tłustej i trądzikowej, ponieważ jest dosyć ciężki i trudno się wchłania. Farbuje ubrania i nie powinien być podgrzewany powyżej 70°C.
Koncentracja w kosmetyku do 100%.

Do góry

Aktualizacja 03.04.2006